Иран: Нема да одговориме на израелскиот напад

Макфакс
/ 22.04.2024 / 18:59

Иран не планира да одговори на израелскиот напад врз воздухопловната база во Централен Иран, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи.

„Инцидентот беше диверзантски маневар и не вреди да се спомене“, рече портпаролот на министерството, Насер Канани, пренесе државната новинска агенција ایرنا (IRNA).

„Акцијата беше толку безначајна што самите Израелци не сакаа да преземат одговорност за неа“, рече портпаролот. Канани додаде дека Иран „не сака ескалација на тензиите во регионот, но дека ќе одговори на секоја идна израелска агресија“.

Неколку американски медиуми објавија дека Израел минатиот петок удрил во воздухопловната база во провинцијата Исфахан, недалеку од иранските нуклеарни постројки.

Израел официјално не го коментираше нападот. Тоа уследи по иранскиот напад врз Израел во кој беа истрелани и употребени повеќе од 300 проектили и беспилотни летала.

На тој напад му претходеше смртта на двајца ирански генерали во напад на зградата на амбасадата во сириската престолнина Дамаск, која исто така му се припишува на Израел.

Канани нагласи дека нема да има ревизија на нуклеарната политика на земјата по нападот во Исфахан.

„Нуклеарното оружје нема место во одбранбената стратегија на Иран и нашата нуклеарна програма ќе продолжи да се усогласува со меѓународните прописи“, рече Канани, пренесе агенцијата خبرگزاری تسنیم (Tasnim).

Лицето задолжено за нуклеарната безбедност на земјата, Ахмад Хагталаб, минатата недела изјави дека, во светлината на нападот во Исфахан, „би била можна и замислива ревизија на нуклеарната доктрина и политика на Исламската Република“.

Тагови
реклама

Свет

Премиерката на Италија дочека да се реваншира: Јас сум кучката Мелони, вие како сте?

Read more

Британците ја тестираа најопасната подморница во светот

Read more

Русите направија фабрика за дронови што може да ја реши војната

Read more

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Џафери останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Читај повеќе
  • play_arrow

Собранието го доби новиот спикер: Африм Гаши избран за претседател

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиерката на Италија дочека да се реваншира: Јас сум кучката Мелони, вие како сте?

Читај повеќе

Доставувач нападнат со нож во скопски Аеродром: Му украле чанта со пари додека доставувал стока

Читај повеќе

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Читај повеќе

Силјановска: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Читај повеќе

Алтернатива: Многу бргу ќе добиеме европски ориентирана влада

Читај повеќе

Возач со автомобил удрил велосипедист и му нанел тешки повреди

Читај повеќе

АХВ: Немаме добиено нотификација за небезбеден производ – сендвич со шунка

Читај повеќе