Истражување: Луѓето кои повторно ќе се заразат со корона имаат полесни симптоми

Луѓето кои по втор пат ќе се заразат со коронавирусот SARS-CoV-2 веројатно ќе имаат помалку вирусни патогени во себе што значи и поблаги симптоми, покажа истражување во Англија.

Според податоците на Канцеларијата за национална статистика (ONS), којашто го спроведе истражувањето, од 19.470 луѓе кои прележале COVID-19, потврдени се 195 случаи на повторно заразување со вирусот.

Анализите исто така откриле дека 99% од позитивните, посериозни случаи откриени во јули се поврзани со делта сојот, во споредба со 92% од јуни и 46% од мај.

Се наведува дека луѓето кои имаат посилен позитивен тест имаат поголема количина патогени и поголема е веројатноста да имаат класични симптоми како кашлица, мачнина и главоболка, а не само губење на осетот за мирис и вкус или гастроинтестинални проблеми како болки во стомакот, дијареја и повраќање.

Истражувањето утврдило дека една од четири помлади личности кои се позитивни на ковид повеќе не ги почитуваат правилата за самоизолација.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Здравје

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Read more

Топ 3 најздрави есенски намирници

Read more

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Read more

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе