Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Италија предлага еден од најнапредните телескопи во светот да биде сместен во напуштен рудник во оддалечен агол на Сардинија, надевајќи се дека спокојството на локацијата ќе резултира со одобрување и финансирање од Европската унија.

Рудникот за олово и цинк Sos Enathos во близина на градот Лула, кој се протега на 300 метри под земја под бујна вегетација, е избран од римската влада како кандидат за сместување на таканаречениот Ајнштајнов телескоп.

Проектот финансиран од ЕУ има за цел да ја истражи длабоката вселена преку проучување на гравитационите бранови и може да работи само кога вибрациите на земјата се минимални.

„Ова ќе ни овозможи да видиме настани многу блиску до времето кога се случила Големата експлозија“ пред околу 14 милијарди години, изјави за Reuters добитникот на Нобеловата награда за физика за 2021 година, Џорџо Паризи.

Паризи и други научници велат дека рудникот е идеален поради ниската сеизмичка активност во областа и отсуството на блиски населби, но Италија се соочува со конкурентна локација во Меуз-Рајна, регион што се дели меѓу Холандија, Германија и Белгија.

Тендерот официјално ќе биде објавен дури на крајот на следната година.

Гравитационите бранови, бранови во просторот и времето предвидени од Алберт Ајнштајн, се предизвикани од судир на небесни ентитети како што се црните дупки. Се очекува телескопот да ги фати брановите и да набљудува волумен на простор многу поголем отколку што може да се види со алатките што моментално се користат, познати како интерферометри.

Италијанскиот проект предвидува подземен објект во форма на триаголник со краци долги 10 километри. Огледалата на крајот од секој тунел ќе ги рефлектираат ласерските зраци чиишто должини се под влијание на минувањето на гравитационите бранови. Овие минимални варијации во должина ќе бидат анализирани со Ајнштајновиот телескоп.

Локалните власти сега гледаат на телескопот како можност да вдахнат нов живот во областа зафатена со лоша инфраструктура, пад на наталитетот и депопулација.

„Рудникот стана алтернатива на рудникот“, изјави за Reuters Марио Калиа, 63-годишниот градоначалник на Лула.

Калиа, и самиот поранешен рудар, рече дека проектот ќе го остави природниот пејзаж на Лула недопрен, а истовремено ќе донесе и инвестиции.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе