Како да конвертирате Word документ во PowerPoint?

Microsoft неодамна соопшти воведување на многу корисна опција за канцелариски алатки Word и PowerPoint - можност за претворање на Word документи во презентации.

Ако мислите дека ова е алатка што може да ви помогне во вашата секојдневна работа, имате среќа - Microsoft ја објави и е достапна за сите корисници кои имаат пристап до онлајн верзијата на Office.

Сите детални информации за функцијата се достапни на страницата Microsoft Tech Community.

Конверзијата на документи од Word во PowerPoint е моментално достапна само во онлајн верзијата на Word, што значи дека ќе треба да пристапите до услугата Cloud на Microsoft за да ги конвертирате вашите документи. За да конвертирате документи, исто така ќе треба да ѝ помогнете на вештачката интелигенција да создаде функционална презентација - правилно форматирани заглавја. После тоа, вештачката интелигенција ќе го чешла документот и ќе направи слајдови според клучните зборови.

Мајкрософт објасни како да конвертирате Word документи во PowerPoint:

- Отворете кој било документ во Word за веб.

- Изберете File > Export > Export to PowerPoint presentation.

- Внесете го името на презентацијата

- Кликнете Open presentation за да ги видите резултатите од конверзијата во PowerPoint за веб.

- Презентацијата ќе биде креирана и зачувана во папката OneDrive на компјутерот на корисникот.

Алатката во моментов поддржува само англиски јазик.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе