Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Фудбалскиот клуб Кардиф ги проценува загубите на повеќе од 120 милиони евра во спорот со Нант за смртта на Емилиано Сала во авионска несреќа во 2019 година, потврди адвокатот на клубот од Велс.

„По анализата направена од правен експерт, штетата на Кардиф се проценува на 120,2 милиони евра“, изјави адвокатката Селин Џонс за France-Presse, со што ја потврди информацијата која прв ја објави францускиот спортски весник L'Équipe.

Таа анализа официјално ќе биде доставена до трговскиот суд во Нант, кој треба да го одреди рокот за продолжување на постапката за овој случај.

Аргентинскиот напаѓач Емилиано Сала на 28-годишна возраст загина во јануари 2019 година во авионска несреќа над Ла Манш. Тој тие денови го реализираше трансферот од Нант во Кардиф.

Кардиф смета дека Нант е одговорен за летот на кој патувал Сала и затоа поднел тужба до судот на Нант барајќи компензација за загубата на приходите и други штети што клубот ги претрпел поради смртта на аргентинскиот фудбалер.

Претходните проценки за оваа штета изнесуваа 100 милиони евра.

Во друга постапка поврзана со спортот меѓу двата клуба, ФИФА минатата година му наложи на Кардиф да му го плати на Нант остатокот од трансферната сума за аргентинскиот играч, во тоа време нешто повеќе од 11 милиони евра од вкупно 17 милиони евра.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Фудбал

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Read more

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Read more

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Читај повеќе

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Читај повеќе

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе