Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Apple вети две години бесплатно користење на сателитската функција Emergency SOS кога ја претстави серијата iPhone 14 минатиот септември, но сега тој период го продолжи на уште една година.

Како што знаете, функцијата Emergency SOS се користи за контактирање на службите за итни случаи од локации кои не се покриени со мобилната мрежа.

Apple објави дека бесплатниот период на користење на функцијата за корисниците на iPhone 14 кои ги активирале своите уреди во земјите кои поддржуваат итен SOS преку сателит пред 15 ноември 2023 година, ќе биде продолжен за дополнителна година. Функцијата моментално е достапна во Австралија, Австрија, Белгија, Канада, Франција, Германија, Ирска, Италија, Луксембург, Холандија, Португалија, Шпанија, Швајцарија, Обединето Кралство, САД и Нов Зеланд.

Сè уште нема информации за цената на функцијата по завршувањето на бесплатниот период.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе