Макрон со поддршка за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Минхен изјави дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој би поддржал отворање на преговори со нив за да станат членки на Унијата, објави Reuters.

– Го чекаме извештајот во март. Во зависност од тоа дали резултатите се позитивни и дали има доверба тогаш би биле во позиција да одобриме почеток на преговори, изјави Макрон на 56. Минхенска безбедносна конфереренција.

ЕУ не инвестира доволно во својата иднина

Емануел Макрон, исто така, денеска изјави дека Европска Унија треба да се разбуди и да стане континент кој верува во својата иднина.

Тој истакна дека би сакал да ја види „Европа, која може да го штити суверенитетот, Европа, која е повитална и Европа, која негува ентузијазам во поглед на својата иднина“.

Макрон потенцира дека ЕУ треба да го усогласи својот буџет со амбициите, со цел да не заостанува зад САД и Кина, особено кога станува збор за технологијата.

реклама

Македонија

Студентските домови со редуциран број станари, надомест за оние кои нема да бидат примени

Read more

ЦГК: Најмногу нововработени во полицијата, најмалку во одбраната

Read more

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Read more

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Read more

Вести

Студентските домови со редуциран број станари, надомест за оние кои нема да бидат примени

Читај повеќе

ЦГК: Најмногу нововработени во полицијата, најмалку во одбраната

Читај повеќе

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Читај повеќе

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Читај повеќе

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Читај повеќе

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Читај повеќе

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Читај повеќе

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе