Маж во Руанда излегол за време на полицискиот час, го изел крокодил

Властите во Руанда во неделата прогласија целосен карантин и воведоа полициски час поради наглото ширење на коронавирусот во земјата.

Службите соопштија дека маж од јужната област Камонји кој го прекршил полицискиот час и наводно тргнал во риболов, бил нападнат и изеден од крокодил, објави BBC.

„Го прекрши полицискиот час, ова е еден од ретките случаи на непочитување на мерките за заштита од коронавирусот“, соопштија општинските власти.

Во Руанда досега има 40 потврдени случаи на Covid-19, најмногу во регионот. Земјата ја запре економската активност, што сериозно се одразува на поголемиот број од жителите кои живеат во сиромаштија.

Во понеделникот полицијата уби двајца мажи во Нјанза по расправија во врска со мерките за самоизолација.

реклама

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Свет

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Read more

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Read more

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Read more

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Read more

Вести

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Читај повеќе
  • filter

Еко автобусите со пробно возење за време на карантинот

Читај повеќе

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Читај повеќе

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Италија ни по 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Читај повеќе

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Репризи од „Култура во време на корона“ за време на полицискиот час во Скопје

Читај повеќе

Со грабнувачот на малата Медeлин Мекен била и девојка од Косово

Читај повеќе

Куомо ги повикува демонстрантите да се тестираат на коронавирус

Читај повеќе