Мицкоски: Формирање на ковид комисија и што поскоро полициски час

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, бара формирање на ковид-комисија во која би членувале стручни луѓе кои ќе понудат решенија за надминување на актуелната ситуација со пандемијата. Смета дека час поскоро треба да се воведе и полициски час.

– Тоа не треба да биде партиска комисија. Ние не треба да ги партизираме тие луѓе. Тоа се луѓе кои треба да понудат како најлесно да излеземе од оваа денешна ситуација во која се наоѓаме, рече Мицковски во вечерашното гостување во централниот дневник на телевизија Сител.

Оцени дека здравствениот систем е преоптоварен и за тоа, според него, виновна е власта која нема јасна визија и стратегија. Смета дека се воведуваат парадоксални мерки бидејќи од една страна се воведува кризна состојба, а од друга страна се организираат предвремени локални избори во две општини.

Решението го гледа во формирање на експертска влада и во одржување на лидерска средба.

За ситуацијата со Бугарија, рече дека никогаш не би потпишал договор каков што е Договорот за добрососедство. Повика на лидерска средба на која би се зацврстиле позициите на државата во однос на идентитетот и јазикот.

– Зошто не седнеме на лидерска средба, зошто да не и олеснеме на Владата, зошто не ги забетонираме нашите преговарачки позиции со еден заеднички документ кој што ќе го усвоиме заедно во Собранието. Ајде во Собранието да изгласаме една таква резолуција на која што ќе ги забетонираме позициите на Владата, истакна Мицкоски.

Прашан дали ќе поддржат одржување на онлајн седници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека никогаш нема да поддржат кршење на Уставот и неуставни творби вклучително и онлајн гласање.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Македонија

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Read more

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Read more

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Read more

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе