Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Амбициите на Microsoft за вештачка интелигенција (ВИ) се враќаат малку наназад, а компанијата потврди дека помошникот Copilot AI (порано познат како Bing Chat) ќе биде достапен и за Windows 10.

Првично, корисниците на Windows Insider ќе имаат пристап благодарение на претстојното ажурирање Relase Preview, а Copilot AI ќе се појави на десната страна од лентата за задачи. Откако ќе се избере, ќе се појави познатиот интерфејс Copilot, а корисниците ќе можат да поставуваат различни прашања, да управуваат со функциите на Windows или да го користат за интеракција со документи. Microsoft вели дека прозорецот Copilot нема да ја преклопува содржината на работната површина или да блокира отворени прозорци.

Овој потег на Microsoft не е изненадување бидејќи беше објавен од Windows Central претходно месецов, а тука е и фактот дека, иако Windows 11 е најновиот оперативен систем на Microsoft, тој учествува само со 26% од вкупните инсталации на Windows, додека Windows 10 држи 69% од пазарот на Windows.

Во 2020 година Microsoft објави дека Windows е инсталиран на една милијарда уреди, а се чини дека сè уште е над таа бројка. Windows 11 се користи на 400 милиони уреди, па дополнително објаснување зошто Microsoft го носи Copilot AI на Windows 10 навистина не е потребно. Од друга страна, според последните информации, Windows 10 ќе биде без поддршка од 14 октомври 2025 година.

Copilot AI ќе биде достапен на Windows 10 во Северна Америка, делови од Азија и Јужна Америка во следните неколку месеци. Microsoft советува да се инсталира ажурирањето за ноември, по што ќе биде неопходно да се овозможи опцијата Get the latest updates as soon as they're available во делот за ажурирање на Windows.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе