Во стилот на Робин Худ

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Хакерска група донира украдени пари во хуманитарни организации, со цел да го направат светот подобро место за живеење, пренесе BBC.

Darkside хакерите тврдат дека изнудиле милиони долари од компании, но со украдените пари сакаат да го направат светот „подобро место за живеење“. На нивниот блог тврдат дека со нивните ransomware напади за цел имаат само големи и профитабилни компании кои плаќаат откупнина за да се извлечат од нападите.

Во таа објава на dark web, хакерите приложија Bitcoin сметки на кои донирале пари за две добротворни организации, The Water Project и Children International.

Од организацијата Children International изјавија дека нема да ги задржат парите.

„Мислиме дека е фер дел од парите да одат во добротворни цели. Без разлика на тоа колку и да мислите дека правиме лошо, нам ни е драго да знаеме дека некому сме му помогнале“, напишале хакерите во објава на блог на 13 октомври.

Не се сите одушевени од идејата на овие хакери. Експертот за сајбер безбедност Брет Калоу вели дека не е јасно што се надеваат криминалците дека ќе постигнат со донирање, тој смета дека тоа им помага да го ублажат чувството поради тоа што го прават. Покрај тоа, тој смета дека постои можност ваквиот потег да е од егоистична природа, односно дека сакаат себеси да се претстават како модерен Робин Худ на 21 век.

Darkside е релативно нова хакерска група, на пазарат на криптовалути потврдуваат дека активно изнудуваат средства од жртвите, а постојат и докази за потенцијални врски со други сајбер криминални групи.

Тагови
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Интернет

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Read more

Топ 10 најлоши лозинки за 2020, дали вашата е меѓу нив?

Read more

Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Read more

WhatsApp воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Read more

Гик

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Читај повеќе

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе