Москва за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Русија денеска експресно реагираше на веста дека американскиот претседател Џо Бајден наредил воздушни напади врз Сирија.

Рускиот сенатор и претставник на Советот на Федерацијата, Владимир Џабаров, изјави дека станува збор за бомбардирање на суверена држава, јавија руските медиуми.

– Овој напад е спротивен на сите закони. Сирија е суверена држава. Не ја исклучувам можноста официјален Дамаск да се обрати пред Советот за безбедност со барање на вонредна седница да се дискутира за нападот, рече Џабиров.

Тој, исто така, кажа и дека ова е многу опасна работа и дека може да доведе до ескалација на ситуацијата во целиот регион.

– Сето ова може да доведе до голем судир, предупреди Џабаров.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Read more
 

Вести

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе