Најдобрите филмови во 2020, досега

Филмските критичари Николас Барбер и Карин Џејмс за BBC ги одбраа десетте најдобри филмови во 2020 година. Меѓу нив се „Da 5 Bloods“, „The Personal History of David Copperfield“ и „Never Rarely Sometimes Always“.

Во филмот „Da 5 Bloods“ четворица ветерани се борат против луѓето и природата кога ќе се вратат во Виетнам барајќи ги остатоците од нивниот загинат водач, како и златното богатство кое го сокриле. Филмот е во режија на Спајк Ли, а во главните улоги се појавуваат Чедвик Босман, Жан Рено, Пол Волтер Хаусер и други.

Remote video URL

Во „The Personal History of David Copperfield“ модерно е прикажан главниот лик на Чарлс Дикенс,  Дејвид Коперфилд кој се движи низ хаотичниот свет за да го пронајде своето место во него.

Remote video URL

Филмот е во режија на Армандо Ланучи, а во главните улоги се појавуваат Дев Пател, Тилда Свинтон, Хју Лори, Бен Вајшоу, Гвендолин Кристи и други.

Remote video URL

„Never Rarely Sometimes Always“ е драма која го следи животот на 17-годишна девојка која одлучува да прекине непланирана бременост. Во малиот град во Пенсилванија абортусот е забранет. Сепак, таа одлучува да оди во Њујорк и таму да абортира, бидејќи не ѝ„ е потребна дозвола од родителите.

Remote video URL

На листата најдобри филмови е и хоророт „The Hunt“ на режисерот Крег Зобел и филмот „Bacurau“. Во препораката на филмските критичари се и следните филмови: „The Assistant“, „Emma“, „The Vast of Night“, „The Painter and the Thief“ и „True History of the Kelly Gang“.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more

Сцена

  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе