Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Двете најголеми телеком компании во Кина успешно поставија неколку 5G станици на Монт Еверест за да покажат како телекомите може да оперираат во екстремни услови.

Huawei и China Mobile ја изградија највисоката 5G мрежа во светот, со тоа одбележувајќи ги годишнините на два големи планинарски потфати во историјата.

Пет 5G AAU базни станици беа подигнати на камповите Base, Transition и Forward на Монт Еверест, на 5.300, 5.800 односно 6.500 метри надморска височина.

Базните станици беа подигнати со цел да се покаже ефикасноста на компактните и интегрирани влезни точки на Huawei, при што кинескиот технолошки гигант соопшти дека неговите базни станици ќе нудат 20 пати поголем мрежен капацитет, иако се трипати помали од традиционалните. Станиците ќе нудат брзина на даунлодирање од над 1.7Gbps, брзина од 215Mbps, дури и на 6.500 метри надморска височина.

URL

Според соопштението од компаниите, големиот чекор е направен на 60-годишнината од првото искачување на највисокиот планински врв и 45-годишнината од првото официјално и најточно мерење на врвот.

Исто така, ова се случува речиси една деценија откако Huawei на инсталираше највисоката GSM мрежа во светот, на 5.200 метри надморска височина.

Huawei силно верува дека целта на технологијата е да го направи светот подобар. Убавината на Монт Еверест може да се покаже со 5G high-definition видео и VR, што пак може да им помогне на планинарите, алпинистите, научниците и други експерти кои се занимават со истражувања поврзани со природата и животната средина. Овој пионерски потфат уште еднаш докажува дека 5G технологијата може хармонично да ги поврзе човештвото и природата“, стои во соопштението.

Тагови
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Интернет

Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Read more

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Читај повеќе
  • filter

Honor ги претстави лаптопите MagicBook X 14 и X 15

Читај повеќе

Хабл сними моќна фотографија од необична галаксија

Читај повеќе

Петиција: Не му дозволувајте на Безос да се врати на Земјата

Читај повеќе

Hyundai ќе има летачки автомобили до 2025 година

Читај повеќе

Xiaomi го подготвува новиот смартфон на преклоп

Читај повеќе

Марс е аут, нов хит е Венера: Што ќе бара НАСА на втората планета од Сонцето?

Читај повеќе

Првите B-21 американски бомбардери речиси подготвени за лет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе