НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Човештвото веројатно е со децении далеку од испраќање луѓе на површината на Марс, но американската вселенска агенција НАСА објави нацрт на нова работилница на високо ниво која покажува како би изгледала триесетдневна мисија на Црвената планета.

Примарно значење за едномесечен престој на Марс е вселенското летало кое ќе превезува астронаути од Земјата, а кое може да послужи и како живеалиште за време на нивниот престој на Црвената планета. Тоа би значело дека е потребна хибридна ракета, која е комбинација од хемиски и електричен погон.

Шемата на НАСА за испраќање луѓе на Марс подразбира две лица во орбитата, додека двајца астронаути би слетале на површина во лендер тежок 25 тони.

Remote video URL

Нацртот на високо ниво содржи 50 клучни точки кои се дел од четири широки категории на човечки истражувања, а вклучуваат инфраструктура на Месечината и Марс, операции и наука.

„Повратните информации што ги добиваме за нашите цели што ги поставивме ќе ни ги даде потребните информации за нашите планови на Месечината и Марс за следните 20 години. Бараме помош за дефинирање на овие цели и сакаме да бидеме што е можно потранспарентни. Со таков пристап ќе најдеме 'дупки' во нашата архитектура, како и областите каде што нашите цели се усогласуваат со оние на индустријата и меѓународните партнери за идни соработки“, изјави Пем Мелрој од НАСА.

Директорот за вселенска архитектура на НАСА, Курт Вогл, изјави дека двајца членови на екипажот би можеле да преживеат во ровер кој ќе служи како истражувачко возило, но и како живеалиште. На овој начин би можеле да се исполнат научните цели.

Remote video URL

Тој додаде дека на НАСА ѝ треба што повеќе време за да се прилагоди на „делумната гравитација“ бидејќи гравитацијата на Марс е еднаква на само една третина од гравитацијата на Земјата.

„Сакаме да дадеме сѐ од себе за астронаутите да можат да возат ровер на површината на Марс уште пред да се навикнат на тоа, да облечат вселенски одела, да излезат на површината и максимално научно да ги искористат 30-те дена“, истакна Вогл.

Со оглед на времето на патување од Земјата до Марс и назад, идната мисија на површината на Црвената планета би можела да потрае две години. Исто така, астронаутите би можеле да поминат 500 дена на површината на Марс, што би значело речиси 1.000 дена одвојување од Земјата.

Сепак, 30-дневното сценарио на Марс изгледа многу пореално со оглед на психолошкиот стрес поради оддалеченоста од Земјата, како и логистичките и финансиските потреби за долг престој на вонземски светови.

По завршувањето на работата на станицата Лунарна порта ( Lunar Gateway), која ќе биде оперативна во орбитата на Месечината, НАСА ќе започне со работа на Транзитното живеалиште (Transit Habitat), кое ќе нуди засолниште за астронаутите на нивното долго и историско патување до Марс.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Вести

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Read more

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе