Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Компанијата Nio Mobile Technologies Co Ltd денеска официјално е регистрирана со капитал од 100 милиони долари, а претставник е коосновачот и претседател на компанијата Нио Чин Лихон.

Според документите за регистрација, компанијата ќе развива и продава електронски производи, мобилни, носливи и комуникациски уреди. Исто така, ќе развива софтвер и хардвер за вештачка интелигенција и е во сопственост на Nio Nextev Limited.

Нио е сопственик на други компании, но ова е прва што ја вклучува мобилната технологија во своето име, како и нејзиниот опис. Регистрацијата на компанијата покажува дека Нио е сериозен за влез на пазарот на мобилни телефони. Првиот модел ќе биде претставен следната година, а ќе ги следи стандардите поставени од Apple.

Nio произведува „паметни електрични возила од следната генерација“ кои се многу поврзани и ја користат сета најнова технологија, но сопствениците кои користат мобилни телефони на Apple имаат проблеми поради фактот што Apple, на пример, не дозволува целосен пристап до технологијата mmW што Nio ја користи во своите возила.

Во разговор со клиентите, Нио рече дека оние кои користат мобилни телефони со Android не мора да ги менуваат уредите до следната година, а ова е навестување дека мобилниот телефон на Nio ќе биде готов набргу потоа. Шпекулациите велат дека ќе биде многу убав и дека клиентите ќе можат да ги одберат боите во кои се обоени нивните автомобили. Мобилниот телефон ќе биде малку поевтин од iPhone.

Аналитичарите очекуваат мобилниот телефон на Nio да донесе мала револуција во светот на мобилните уреди.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Мобилни

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Read more

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Read more

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе