Нови 94 случаи на COVID-19, 8 починати, 42 оздравени

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на COVID-19.


По градови:
-Скопје 49
-Куманово 2
-Штип 8
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 2
-Гостивар 13
-Кочани 2
-Свети Николе 9
-Кичево 2

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од:

-Скопје-27
-Штип 1
-Прилеп 8
-Тетово 1
-Велес 3
-Кочани 2

Денеска се евидентира еден контролен тест и исправка за четири оздравени лица од Кратово поради техничка грешка. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 4.083, активни 1.823
•       Куманово 882, активни 214
•       Дебар 154, активни 92
•       Штип 492, активни 202
•       Прилеп 305, активни 56
•       Тетово 900, активни 291
•       Струга 342, активни 167
•       Велес 205, активни 31
•       Битола 84, активни 40
•       Охрид 229, активни 120
•       Кавадарци 27, активни 19
•       Гостивар 263, активни 168
•       Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
•       Струмица 24, активни 16
•       Крива Паланка 19, активни 8
•       Радовиш 15, активни 11
•       Крушево 12, активни 7
•       Кочани 80, активни 12
•       Пробиштип 39, активни 24
•       Демир Хисар 11, активни 10
•       Македонски Брод 9, активни 5
•       Пехчево 6, активни 1
•       Берово 4, активни 1
•       Валандово 6,
•       Виница 4, активни 1
•       Делчево 1,
•       Кратово 9, активни 5
•       Свети Николе 156, активни 143
•       Кичево 88, активни 73
•       Ресен 139, активни 73
•       Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 830 тестови се преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-13, Авицена-140, МАНУ -27, Клиника „Жан Митрев“ –150, Систина со PCR метода -102, Инфективна клиника -100. Досега во земјата се направени вкупно 81.604 тестирања на COVID-19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на COVID-19 и осум деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се седум пациенти, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се шест пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на COVID-19. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 8.623,  бројката на оздравени пациенти е 4.603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.619.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Македонија

Нови 10 случаи на COVID-19 од 2.302 тестирања

Read more

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Read more

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Read more

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Read more
 

Вести

Нови 10 случаи на COVID-19 од 2.302 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

12-катница се сруши во Мајами Бич: Еден загинат, најмалку деветмина повредени

Читај повеќе

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Читај повеќе

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе