Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина.

Роверот Zhurong ги сликаше и трагите кои ги остави на Црвената планета, а кинеската вселенска агенција приреди церемонија по повод на објавување на фотографиите.

Zhurong слета на Марс во половината на мај. Во текот на 90 дена треба да собере податоци од планетата.

Станува збор за првата кинеска мисија на Марс.

Кина е втората земја која спушти ровер на Марс, по САД.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Вести

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Read more

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Read more

Што ново подготвуваат од Samsung?

Read more

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе