СЕРИЈА А 2023/2024

Официјални состави: Милан - Интер

Филип Здравески
/ 22.04.2024 / 19:29

Стефано Пиоли и Симоне Инѕаги ги одредија почетните 11 со кои ќе истрчаат на големото италијанско дерби, популарното Дерби дела Мадонина.

Милан, кој на хартија е домаќин на овој натпревар, ќе излезе со Мајк Мењан помеѓу стативите, во одбраната Давиде Калабриа, Матео Габиа, Фикајо Томори и Тео Ернандес, во средината Јасин Адли и Тиџани Рајндерс плус Јунус Муса, Рубен Лофтус-Чик и Кристијан Пулишиќ, а во нападот истурен Рафаел Леау.

URL

Градскиот сосед Интер, кој по овој натпревар може да ја прослави титулата доколку не загуби, ќе стартува со: на голот Јан Зомер, во одбраната Бенжаман Павар, Франческо Ачерби и Алесандро Бастони; по страничните позиции Матео Дармјан и Федерико Димарко, во средината Николò Барела, Хакан Чалханолу и Хенрих Мхитарјан, а во нападот Маркус Турам и Лаутаро Мартинес.

URL

Тешката задача да ја дели правдата ќе ја има 33-годишниот Андреа Коломбо од Комо, а ќе му помагаат Мели и Аласио, додека четврти судија е Маса. Во ВАР-собата ќе бидат Марини и асистентот Мариани.

Натпреварот на „Џузепе Меаца“ стадионот во миланската населба Сан Сиро почнува во 20:45 часот, а директен пренос на територијата на Македонија ќе оди на Arena Premium 1.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Фудбал

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Read more

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Read more

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Читај повеќе

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Читај повеќе

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе