Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Океаните достигнаа ново рекордно ниво на затоплување и киселост во 2021 година, се наведува во извештајот на Светската метеоролошка организација (WMO), предупредувајќи дека војната во Украина се заканува да ги постигне своите цели во борбата против глобалното затоплување.

 

Во својот годишен извештај „Состојбата на глобалната клима“, објавен во средата, WMO потврдува дека последните седум години биле најтопли од почетокот на мерењата.

Метеоролошките феномени поврзани со Ла Ниња на почетокот на 2021 година имаа ефект на ладење на светските температури минатата година. Но, и покрај ова, 2021 година е сè уште една од најтоплите од почетокот на мерењата, со просечна температура од 1,11 степени Целзиусови над прединдустриските нивоа.

Со Парискиот договор од 2015 година, земјите потписнички се обврзаа да го ограничат затоплувањето на планетата на +1,5 степени Целзиусови во однос на прединдустриската ера. „И сега се движиме кон загревање од 2,5 на 3 степени наместо кон 1,5“, вели генералниот секретар на WMO, Петeри Талас.

„Климата буквално се менува пред нашите очи“, истакнува тој. „Топлината предизвикана од емисиите на стакленички гасови одговорни за човековата активност ќе ја загрее планетата за многу идни генерации. Зголемувањето на нивото на морето, затоплувањето и киселоста на океаните ќе продолжат стотици години, освен ако не се измислат начини за отстранување на јаглерод диоксид (CO2) од атмосферата“, изјави Талас на новинарите.

Опасен раст на емисиите на стакленички гасови

Работите да бидат уште полоши, други кризи, како што се пандемијата на COVID-19 и војната во Украина, го турнаа фокусот од климата во втор план. Мерките за затворање што ги наметнаа земјите во пандемијата немаа ефект врз концентрациите на стакленички гасови во атмосферата, рече Талас. Но, затоа војната во Украина донесе нови закани.

Селвин Харт, специјален советник за климата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги критикуваше државите дека не ги почитуваат климатските обврски поради конфликтот што ги поттикнува цените на енергијата, а европските нации се обидуваат да најдат алтернатива за рускиот гас.

„Гледаме дека големите економии избираат начини кои, искрено, потенцијално можат да одржат високи нивоа на емисии на CO2, што носи високо загадување и го загрозува постигнувањето на поставените климатски цели“, рече Харт.

Во вторникот, MSCI, еден од најпознатите светски репери, предупреди на опасно зголемување на емисиите на стакленички гасови доколку рускиот гас биде заменет со јаглен. Нивоата на CO2 и метан во 2021 година ги надминаа претходните рекорди, истакнува WMO во извештајот. „Прашање на време е кога ќе се случи уште една најтопла година“, вели Таалас.

ОН предлагаат пет акции

Океаните носат голем дел од ефектите од затоплувањето и стакленички гасови. Водата апсорбира околу 90 отсто од акумулираната топлина на Земјата и 23 отсто од емисиите на CO2 предизвикани од човековата активност. Океаните се загреаа побрзо во последните 20 години, поставија нов рекорд во 2021 година и ќе станат уште потопли. Ќе бидат потребни векови или милениуми за да се промени овој тренд.

Океанот денес е најкисел во последните 26.000 години бидејќи апсорбира и реагира на јаглерод диоксидот што се ослободува во атмосферата.

Нивото на морето се зголеми за 4,5 см во последната деценија, а годишниот раст од 2013 до 2021 година е повеќе од двојно зголемен од 1993 до 2002 година. СМО, исто така, наведе и други екстремни феномени како топлотен удар, шумски пожари, поплави и други глобални климатски катастрофи кои предизвикале штета од повеќе од 100 милијарди долари.

Генералниот секретар Антонио Гутереш предложи пет активности за обнова на транзицијата кон обновлива енергија „пред да биде предоцна“, пишува France Presse.

Предлага укинување на субвенциите за фосилни горива. Понатаму, треба тројно да се зголемат инвестициите во обновливите извори на енергија, да се укинат административните формалности, да се обезбеди снабдување со суровини за технологии за обновливи извори на енергија и, конечно, овие технологии да станат јавно добро што ќе биде слободно достапно во светот.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Вести

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Read more

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе