Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Октопод е животно од типот мекотели. Спаѓа во класата главоноги и се вбројува во фамилијата октоподи која брои 150 видови.

Октоподот живее во топлите и во умерените мориња, на длабочина до 30 метри (лете) и до 100 метри (зиме), во води со карпесто и камчесто дно. Не поднесува ниски температури. Доволна е малку постудена зима, па да исчезне целата популација октоподи и да не може да се обнови во текот на следните неколку години. Должината им се движи од 3 сантиметри до 9 метри (од што 5 метри отпаѓаат на краците). Октоподите тежат од 200 грама до 5 килограми, додека најголемите единки може да достигнат тежина и до 200 килограми. Живеат околу две години.

реклама

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more

Нови видеа

play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more
play_arrow

Како се чисти снегот во Mадрид?

Read more
play_arrow

Зошто англиските фудбалери ретко прават трансфери во странство?

Read more
play_arrow

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more