Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Словачки експерти од безбедносната компанија ESET ги предупредија корисниците дека апликација за снимање на екранот, која инаку ги поминала сите безбедносни проверки на Google, стана една од оние што не ги сакате на вашиот уред по нејзиното ажурирање.

Апликација за снимање екран на Android уреди, наречена iRecorder Screen Recorder, се појави во Google Store како уште една во низата со оваа намена, но речиси една година откако беше објавена, стана една од оние кои се исклучително опасни за корисниците.

Првпат се појави во септември 2021 година, но по ажурирањето почна да снима по една минута аудио на секои 15 минути и да ги пренесува тие снимки преку шифрирана врска со серверот на девелоперот. Целиот инцидент беше документиран во блог пост од Лукас Стефанко, експерт во Essential Security against Evolving Threats (ESET).

Стефанко во објавата рече дека апликацијата била ажурирана во август 2022 година за да вклучи злонамерен код „заснован на тројанецот со отворен код AhMyth Android RAT (тројанец за далечински пристап)“.

URL

Апликацијата имаше дури 50.000 преземања до моментот на известувањето и беше отстранета од Play Store. Стефанко додаде дека апликациите со вграден AhMyth претходно ги поминале филтрите на Google.

Оние кои се обидуваат на некој начин да ве измамат, да ви ги украдат личните податоци слично, не се нови ниту во продавниците на Apple ниту на Google, а снимањето може да биде особено опасно - понекогаш имаат предаторски цени на претплати и голем број лажни критики за да се зголеми нивната видливост на тие платформи.

Во блог постот, Стефанко укажува на проблемот со таквите совршено легитимни апликации кои, откако ќе ги користите некое време, користејќи ги дозволите што им ги дадовте претходно, се надградуваат за да станат малициозни, баш како iRecorder Screen Recorder.

Google вели дека работи на ажурирања кои ќе ве известат преку месечни известувања кои апликации ги смениле практиките за споделување податоци и кога, под услов да го откријат, се разбира.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе