Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Во експлозија на писмо-бомба во украинската Амбасада во Мадрид е повреден еден вработен што го отворил писмото, соопшти денес шпанската полиција.

Припадник на персоналот на амбасадата се здобил со полесни повреди и е пренесен во болница, се наведува во полициското соопштение. Според извори на кои се повикува агенцијата EFE, пликот бил адресиран до амбасадорот и не поминал низ скенерот, туку го отворил чувар во градината на амбасадата.

Инцидентот го истражуваат форензичари и разузнавачките служби, се посочува во соопштението.

Просторот околу амбасадата е ограден. Полицијата го активираше антитерористичкиот протокол и го опколи просторот каде што се наоѓа дипломатското претставништво.

На местото на настанот, покрај другите полициски единици, излегле и војници од единицата Тедек, специјализирана за деактивирање на експлозиви.

Од амбасадата засега не сакаат да го потврдат настанот, ниту да дадат изјави.

Шефот на украинската допломатија Дмитро Кулеба побара од сите амбасади на неговата земја да преземат екстремни мерки за безбедност по експлозијата во Мадрид. 

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе