Почина професорот Томе Груевски

Скопје, 17 септември 2019 (МИА) – Универзитетскиот професор по комуникологија, новинарство и односи со јавноста Томе Груевски, почина синоќа на 70-годишна возраст во Скопје по кусо и тешко боледување.

Професорот Груевски е прв доктор по комуникологија во земјава и основоположник на студиите по односи со јавноста.

Груевски е роден во Смилево, Битолско, (1949), дипломирал на Филолошкиот факултет (1972); магистрирал на Институтот за социолошки и политичко правни истражувања (1989) и докторирал на Правниот факултет (1995) во Скопје.

Во времето на студиите бил соработник, уредник и главен уредник на в. „Студентски збор“, а подоцна и директор на НИП „Студентски збор”.

Покрај книгата Комуникологија на жанрот ги има издадено и книгите: „Современиот печат во Македонија“, „Печатарството и издаваштвото во Битола“, „Историја на новинарство“, „Комуникологија“, „Култура на говорот“, „Односи со јавноста“ и многу други книги кои имаат особен акцент кон комуниколошките појави.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Македонија

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Read more

Два дена без починати од COVID-19, најмногу заразени во Скопје

Read more

„Рекет” продолжува со завршни зборови

Read more

Облачно и посвежо, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и ветер

Read more

Вести

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Читај повеќе

Два дена без починати од COVID-19, најмногу заразени во Скопје

Читај повеќе

„Рекет” продолжува со завршни зборови

Читај повеќе

Облачно и посвежо, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе
  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе