Почна евакуацијата од Херсон

Кајгана / МИА
/ 26.11.2022 / 10:23

Украинските власти почнаа да ги евакуираат граѓаните од градот Херсон, неодамна ослободен од киевските трупи по неколкумесечна руска окупација, јави dpa.

Сто лица патувале со воз до градот Хмелницки во западна Украина, соопшти  украинското Министерство за инфраструктура. Меѓу нив има 26 деца и шест болни лица.

По пристигнувањето во Хмелницки, сите евакуирани ќе добијат потврди дека се внатрешно раселени лица и државна финансиска помош.

Во средината на месецов, притиснати од украински контранапад, руските трупи кои го нападнаа и го зазедоа Херсон на почетокот на март се повлекоа од градот.

Меѓутоа, руските трупи се распоредија на позициите на спротивниот брег на реката Днепар и оттаму гаѓаат со артилериски оган. Инфраструктурата на Херсон е уништена до тој степен што украинските власти препорачаа граѓаните привремено да го напуштат градот.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more

Европа со нови санкции за Русија на годишнината од војната во Украина

Read more
 

Вести

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе

Од полноќ поевтинува дизелот

Читај повеќе