Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Вселенското летало Starliner на Boeing требаше да ја изврши својата прва мисија со екипаж и патување до Меѓународната вселенска станица (МВС) на 21 јули, но техничките проблеми го попречија тој план.

Boeing, заедно со американската вселенска агенција НАСА, објавија дека ја одложуваат мисијата Crew Flight Test поради два нови технички проблеми со вселенското летало CST-100 Starliner, кои ги забележале инженерите.

Првиот проблем е поврзан со падобранскиот систем на авионот. Boeing ја дизајнираше капсулата Starliner за да се спушти назад на Земјата користејќи три падобрани. The New York Times наведува дека е откриено дека делови од линиите што го поврзуваат системот со капсулата немаат способност да го толерираат товарот на леталото во случај да бидат распоредени два од трите падобрани. Со оглед на фактот дека капсулата ќе содржи екипаж кој ќе треба да се врати на Земјата, компанијата мора да го провери секој аспект на леталото за да биде што побезбедно. Boeing очекува уште едно тестирање со падобран пред да го одреди датумот за обид за лансирање.

Покрај падобранот, Boeing ја преиспитува употребата на одредена селотејп лента за обвиткување на жиците. Очигледно, лентата би можела да биде запалива, па инженерите сакаат да користат различен тип за деловите од вселенското летало што се изложени на најголем ризик од пожар.

Crew Flight Test е последниот чекор што компанијата мора да го помине пред да започне редовно да испраќа астронаути до МВС. НАСА го избра Boeing како еден од своите комерцијални партнери заедно со SpaceX, а Starliner направи неколку тест летови без екипаж во минатото и заостанува зад својот ривал. Како што е познато, SpaceX веќе заврши десет летови со екипаж, а првиот уште во 2020 година. Освен што испрати астронаути на МВС и ги врати дома, SpaceX испрати и цивили во вселената.

И покрај тешкотиите, НАСА и Boeing остануваат оптимисти за иднината на Starliner.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе