Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк има повеќе од 1.000 предмети во својата колекција поврзани со луѓе наводно вклучени во злосторства поврзани со трговијата со антиквитети, се вели во новиот извештај на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ).

Најмалку 1.109 парчиња од колекцијата на популарниот Мет претходно биле во сопственост на поединци обвинети или осудени за злосторства, вклучително и грабеж и трговија со луѓе, открија ИЦИЈ и непрофитната организација Finance Uncovered, пронајдени при прегледот на колекцијата на антиквитети на Мет.

Од тие предмети, помалку од половина имаат достапни записи со детали како ги напуштиле земјите од каде потекнуваат. А од повеќе од 250 антиквитети во Мет се поврзани со Непал и Кашмир, две места особено погодени од грабежи, само три се наведени со записи кои објаснуваат како предметите ги напуштиле своите области на потекло, според ИЦИЈ.

Според ИЦИЈ, многу предмети во колекцијата на Мет имаат јасни врски со поединци кои биле вклучени во грабеж или трговија со антиквитети.

Музејот има речиси дваесет примероци кои некогаш му припаѓале на американскиот продавач на антиквитети Роберт Е. Хехт.

Мет првпат почна да набавува предмети од Хехт во 50-тите, и продолжи да го прави тоа дури и откако Хехт беше обвинет за шверц од италијанските обвинители во 1959 и 1961 година.

Случајот против Хехт подоцна беше отфрлен кога му застаре делото, а Хехт почина во 2012 година, откако постојано негираше дека играл каква било улога во нелегалниот извоз на уметноста.

„Небесна танчерка (Девата)“, индиска статуа од XI век во колекцијата на Мет, поврзана со осудениот шверцер на антиквитети Субхаш Капур.

Мет исто така има повеќе од 800 предмети кои некогаш му припаѓале на Џонатан П. Розен, деловниот партнер на Хехт, кој беше обвинет заедно со Хехт во Италија во 1997 година.

Во 2008 година, Музејот на уметноста во Кливленд се согласи да ги врати предметите од своите колекции што ги стекнал Розен откако дознал дека тие наводно биле украдени, а во 2013 година Универзитетот Корнел се согласи да врати околу 10.000 древни ирачки плочи донирани од Розен, пишува The Los Angeles Times.

Во тоа време, адвокатот на Росен негираше дека плочите биле незаконски набавени.

Други 85 парчиња од колекцијата на Мет се поврзани со Субхаш Капур, кој минатата година беше осуден на 10 години затвор во Индија за трговија со луѓе.

„Мет им дава тон на музеите ширум светот“, изјави за ИЦИЈ Тес Дејвис, извршна директорка на групата за борба против трговија со луѓе за антиквитети. „Ако Мет дозволува сите овие работи да паднат во вода, каква надеж имаме за остатокот од уметничкиот пазар?“.

Во 2019 година, музејот се согласи да го врати златниот ковчег стар 2.000 години од Стариот Египет, кој беше во центарот на вниманието откако реалити ТВ ѕвездата Ким Кардашијан позираше со артефактот за време на Мет Гала во 2019 година. Истрагата од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен потврди дека ковчегот е украден и дека Мет го купил парчето откако дилер им покажал „лошо фалсификувана“ извозна дозвола, според ИЦИЈ, пишува CNN.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Вести

Уредите на Apple наскоро ќе може да се контролираат со очи

Read more

Австралија целосно ги гаси 3G мрежите

Read more

Јапонците ќе го градат првиот брод на пелети

Read more

Минатото лето беше најжешкото во последните 2.000 години

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе