Познатиот Speedtest добива нова возбудлива опција

Компанијата што го направи популарниот Speedtest, Ookla, во својот последен блог пост објави дека воведува интересна нова опција за уредите со iOS.

По ажурирањето, апликацијата ќе може да ја предвиди максималната резолуција на видеото, како и времето на вчитување и „баферинг“ на вашата мрежа. Тестирањето е бесплатно, и наскоро треба да стигне и на другите платформи.

Како што објаснуваат, потребен е посебен тест за квалитетот на видеото, бидејќи интернет провајдерите го третираат видеото поинаку во однос на другите начини на трошење на податоците.

Ова значи дека вашата мрежа има побрз пренос за видеа отколку, на пример, за текст и фотографии.

Тестирањето на видеопреносот со Speedtest е многу едноставно. Откако ќе ја отворите апликацијата, изберете ја опцијата Video и потоа жолтото копче. Апликацијата ќе ги измери можностите за трансфер за различни квалитети на видеото пред да ги добиете резултатите.

Постои можност овој тест да ве извести дека вашата мрежа не може да поддржува максимална резолуција на уредот.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе