Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: Над 70% од студентите по медицина активно учат германски

Со куфери, приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство.

Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева, на протестот рече дека над 70% од студентите на Медицинскиот факултет активно учат германски јазик, што според неа не е случајно.

„Сигурно станува збор за еден план на емиграција бидејќи гледаат една сива и безнадежна иднина во својата држава“, изјави Георгиева.

После една недела штрајк, поради отежнатата работа на клиниките во комлексот „Мајка Тереза“ во Скопје, тие одлучија генералниот штрајк времено да го стават во мирување.

Во меѓувреме, секој вторник во 11 часот, за време на паузите, ќе продолжат да се собираат во паркот на Клиничкиот центар во знак на протест.

Уште еднаш се оградија од било каква поврзааност на штрајкот со политички делувања.

Специјализантите се залаат за покачување на платите од 26.000 на 44.000 денари и решавање на нивниот статус, со оглед на тоа што работат без здравствено и пензиско осигурување.

реклама

Македонија

Џафери останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Read more

Собранието го доби новиот спикер: Африм Гаши избран за претседател

Read more

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Read more

Силјановска: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Read more
 

Вести

Путин предупредува: Земјите од НАТО кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести во Тирана: Експлозии пред влезот на собранието, молотови коктели врз полицајци

Читај повеќе
  • play_arrow

Чад и пламен од моторот на авионот: Навреме откажан летот Чикаго-Сиетл

Читај повеќе
  • play_arrow

Џафери останува да ја извршува премиерската функција до изборот на новата Влада: Нема да учествувам во работата на Собранието

Читај повеќе
  • play_arrow

Собранието го доби новиот спикер: Африм Гаши избран за претседател

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиерката на Италија дочека да се реваншира: Јас сум кучката Мелони, вие како сте?

Читај повеќе

Доставувач нападнат со нож во скопски Аеродром: Му украле чанта со пари додека доставувал стока

Читај повеќе

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Читај повеќе

Силјановска: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Читај повеќе