Приведени шест лица во угостителски објект во Жеровјане, пронајдено оружје

Во угостителски објект во тетовско Жеровјане утрово во периодот од 01;30 до 05:00 часот приведени се шест лица од страна на полицијата.

МВР денеска соопшти дека полициски службеници од СВР Тетово, при контрола во угостителски објект во тетовско Жеровјане, сопственост на А.А.(30) од тетовско Боговиње, затекнале 12 лица, од кои седум од Србија, две од Русија, едно од БиХ и две од нашата земја, како и 41 лице – гости во објектот.

Во објектот биле пронајдени четири безбол палки, а во близина на објектот биле пронајдени две парчиња огнено оружје „Шкорпион аграм 2000“, со рамка со два куршуми калибар 9-милиметри и револвер со муниција.

– Сопственикот на објектот А.А. е лишен од слобода, а приведена е Е.З.(27) од Босна и Херцеговина, поради злоупотреба на туристичкиот престој, како и Б.А.(24) од скопски Сарај и Т.И.(21) од гостиварска Долна Бањица, кај кои биле пронајдени ножеви, додека А.Х.(23) од Германија и Џ.Л.(39) од тетовско Горно Палчиште не поседувале документи за идентификација, се наведува во соопштението.

По целосно документирање на случајот, против сопственикот на објектот и другите приведени ќе следуваат законски предвидените поднесоци. 

Тагови
реклама

Хроника

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Read more

Прегазен велосипедист во Скопје

Read more
 

Вести

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе

Температури до 42°C, попладне пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе