Прогнозите за пикот на вирусот засега остануваат исти, се изработува детална анализа

Засега прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април и оти бројката на заболени ќе достигне до околу 2.000 лица. Сепак, министерот за здравство Венко Филипче најавува детална анализа за очекувањата и за временскиот интервал кога што би можело да се очекува.

Анализата, како што посочи Филипче, би била готова во текот на викендов или на почетокот на следната недела.

– Планираме детална анализа која сакаме да ја споделиме со јавноста во текот на викендот или на почетокот на следната недела. Би биле присутни и експерти од областа на епидемиологијата, а ќе се однесува на очекувањата и временскиот интервал кога што би можеле да очекуваме. Начелно, сегашните анализи и податоци укажуваат дека остануваме на истата прогноза, нагласи Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали остануваат на прогнозата на 2.000 заболени и пик кон крајот на април.

Во Велес каде веќе се потврдени три случаи, Филипче најави зајакнување на епидемолошката служба со еден или двајца епидемиолози кои ќе бидат испратени во текот на утрешниот ден, а следната недела и мобилна екипа.

За оние од овој град кои биле во контакт со заразените, Филипче апелира да останат дома и да не ги контактираат со останатите.

–  За сите важи генералниот апел за домашна самоизолација, посебно за луѓе кои знаеле дека биле во контакт. За нив е отворен и кол центарот. Најважно е да останат дома дури и да имаат најмал сомнеж во однос на тоа дека контактирале со пациенти кои сега се дијагностицирани. Врз основа на првичните податоци, ќе се направи увид кај колкав број од овие луѓе, имајќи го предвид времето на контактот, дали ќе биде индициран тест или ќе се чекаат 14 дена, рече Филипче. 

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Македонија

Протест во Тетово поради поскапување на електричната енергија

Read more

Филипче: МВР во изминатиот период можеше да биде поинтензивно на терен

Read more

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Read more

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Read more

Вести

Протест во Тетово поради поскапување на електричната енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: МВР во изминатиот период можеше да биде поинтензивно на терен

Читај повеќе
  • play_arrow

Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Читај повеќе

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Читај повеќе

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Читај повеќе

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе