Роденденски и историски трипл-дабл на Дончиќ

На својот 25-ти роденден, Лука Дончиќ брилираше во победата на Далас над Торонто од 136:125.

Тој постигна 30 поени, имаше 16 асистенции и 11 скока. Ова е 11-ти трипл-дабл сезонава за најдобриот стрелец во НБА, но овој е двојно историски.

НБА истакнува: „Дончиќ стана првиот играч во историјата на лигата кој постигнал трипл-дабл со 30 поени на својот роденден“. Најсилната лига во светот на официјалните профили додава: „За Дончиќ ова е 39. трипл-дабл со 30 поени во кариерата, со што го надмина Леброн Џејмс во оваа категорија и го држи третото место на вечната листа.

URL

Пет играчи со најмногу трипл-дабл од 30 поени во историјата на НБА:

Оскар Робертсон – 106 (1040 натпревар во кариерата)

Расел Вестбрук – 48 (1150 натпревар во кариерата)

Лука Дончиќ – 39 (381 натпревар во кариерата)

Леброн Џејмс – 38 (1472 натпревар во кариерата)

Џејмс Харден – 35 (1051 натпревар во кариерата).

Дончиќ затоа го престигна Леброн на оваа елитна листа, иако одигра само четвртина од својот број на натпревари во НБА. Дончиќ оствари нов во низата потфати за аналите на најсилната лига со уште една одлична партија полна со атрактивни потези.

Од осумте асистенции на Далас во првата четвртина, тој имаше шест од нив. Меѓу нив е и оној без да го гледа зад себе Хардавеј сам на тројката. Далас го прекина натпреварот во третата четвртина. Поточно, тоа го направи Дончиќ со 11 поени и шест асистенции, меѓу кои повторно се издвојува како велемајстор на целиот терен за Гафорд.

URL
реклама

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Кошарка

Дончиќ официјално прогласен за најдобар стрелец во НБА

Read more

Американците со најдобрите ќе настапат на Олимпијадата во Париз

Read more

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Read more

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Read more
 

Спорт

Дончиќ официјално прогласен за најдобар стрелец во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ борач нокаутираше навивач: Од Русија сум, никој нема в лице да ме навредува

Читај повеќе
  • play_arrow

Се посрамоти за цел живот: Хрват го изведе најлошиот пенал и тоа во Ла Лига

Читај повеќе

Американците со најдобрите ќе настапат на Олимпијадата во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе