Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Русија го лансираше својот нов воен сателит чија цел е да ги шпионира американските воени сателити во орбитата. Според неговата траекторија, тој треба веќе да е пристигнат на својата дестинација.

Гласините се појавија уште пред лансирањето на сателитот, а се вели дека станува збор за „инспекторски сателит“ специјално дизајниран да ги шпионира другите сателити и да ги набљудува од непосредна близина. Шпионскиот сателит е наречен Космос 2558 и е поставен во истата орбита како и американскиот воен сателит USA 326 кој беше лансиран во февруари.

Русите го лансирале својот сателит додека американскиот патувал над рускиот космодром Плесецк, а оваа информација ја откри предавачот по астродинамика Марсо Лангбрук од Техничкиот универзитет во Холандија.

„Двете орбити се многу блиску, главната разлика е релативно мала, неколку десетици километри во орбиталната висина. Тоа е многу јасен показател“, изјави Лангбрук за Gizmodo. Она што е важно да се истакне е дека рускиот сателит би можел да направи маневар во орбитата во наредните денови и уште повеќе да се доближи до американскиот.

„Ако во меѓувреме не направиле маневри, Космос 2558 прелета покрај сателитот USA 326 на растојание од 75 километри на 4 август“, рече Лангбрук.

Тој тврди дека овој тип руски сателит веќе бил користен за шпионирање на други сателити во орбитата.

„Овој сателит има некој вид сензорски систем оптимизиран за набљудување на други сателити, наместо да има функција на нормален сателит кој ја фотографира Земјата. Сè уште не сме сигурни, но заклучуваме од однесувањето на сателитот“, рече Џонатан Мекдауел, астроном во Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан.

Се чини дека рускиот сателит има систем за маневрирање што му овозможува да ја прилагоди својата орбита на различни начини, што е многу корисна карактеристика за шпионските сателити.

Во 2020 година, електрооптичкиот американски шпионски сателит USA 245 беше цел на рускиот сателит Космос 2542, кој исто така го следеше во ниската орбита на Земјата.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе