Русија започна симулација на вселенска мисија, 6 волонтери ќе минат 360 дена во изолација

Шест руски доброволци започнаа едногодишна симулација на вселенска мисија како дел од проектот SIRIUS, чија цел е да ги проучи ефектите од долготрајната изолација врз здравјето и перформансите на луѓето.

Екипажот на SIRIUS-23 влезе во вселенското летало на 14 ноември во Институтот за биомедицински проблеми ИБМП во Москва, каде што ќе живеат и работат во затворена средина 360 дена. ИБМП е добро познат истражувачки институт кој спроведува експерименти за истражување на вселената со луѓе веќе 60 години.

Мисијата ќе ги симулира условите за патување во длабоката вселена, додека екипажот ќе изврши прелетувања на Месечината и неколку слетувања на Месечината, како и орбитални маневри и операции со роверот на површината на Месечината. Исто така, екипажот ќе се соочи со различни технички и психолошки предизвици како што се дефект на опремата, доцнење во комуникацијата, меѓучовечки конфликти и слично.

Екипажот се состои од четири жени и двајца мажи, сите високо образовани, меѓу кои и Јуриј Сергејевич Чеботарјов, кој е командант. Космонаутот Ана Кикина е летачки инженер, Анжелика Анатољевна Парфјонова е инженер и пилот, додека Рустам Назимович Зарипов е лекар и хирург. Тука се и Ксенија Дмитријевна Орлова (биомедицина), Ксенија Сергејевна Шишенина (стјуардеса) и Белорусинката Олга Сергејевна Мастицкаја (истражувач на физичко-органска хемија). Со таква разновидна експертиза, екипажот на SIRIUS-23 е добро опремен и способен да се справи со сите предизвици што може да се појават за време на мисијата.

Проектот SIRIUS е заедничка иницијатива на ИБМП и истражувачката програма на НАСА, а соработката трае долги години. Сепак, НАСА не учествува во мисијата СИРИУС-23 поради буџетски ограничувања и други приоритети. Сепак, НАСА сè уште е вклучена во други проекти како што се CHAPEA и HERA, а исто така е ангажирана и во други домашни и меѓународни проекти за истражување на цели за идни мисии за човечки вселенски летови.

Проектот SIRIUS има четири фази, од кои секоја е подолга и посложена. Првата траеше 17 дена во 2017 година, втората 120 дена во 2019 година, а третата 240 дена во 2021 година. Четвртата и последна фаза е најдолгата и најтешката и ќе трае 360 дена. Оваа мисија е можност да се соберат важни информации за идните мисии. Екипажот ќе ги помести границите на науката и технологијата и ќе ја покаже силата и истрајноста на човештвото.

Подетално за проектот тука.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе