САД разјаснуваат: Медицинската опрема од Русија не е подарок, туку е купена

Портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортагус, без да демантира конкретни објави во медиумите, излезе со соопштение дека медицинската опрема која денеска стигна од Русија во САД, е купена врз основа на договорот меѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин.

Таа додаде дека опремата што стигна со руски транспортен авион и која вклучува вентилатори и лична заштитна опрема, не е подарок.

– Двете земји си давале хуманитарна помош една на друга во кризни периоди и без сомнеж тоа ќе го прават повторно во иднина. Ова е време за соработка во надминување на заедничкиот непријател кој ги загрозува животите на сите нас, нагласи Ортагус.

Таа не соопшти колку САД ја платиле медицинската опрема, која е предадена на Сојузната агенција за управување во кризни ситуации во Њујорк, откако руски товарен авион ја пренесе до меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди.

Ортагус истакна дека САД ќе продолжат да им помагаат на другите земји во борбата против новиот коронавирус.

Рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов вчера изјави дека испораката ја одразува потребата за обединување на глобалните напори во борбата против COVID-19, без оглед на политичките разлики.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Автомобил паднат од мост исфрлил воз од шини во Шпанија

Read more

Белци клекнаа на колена и бараа прошка од црнците

Read more

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Read more

Вести

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Читај повеќе

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Читај повеќе

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Читај повеќе

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Катица Јанева направила инцидент во Заводот за ревизија

Читај повеќе

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Читај повеќе

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Читај повеќе

Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Читај повеќе