САД разјаснуваат: Медицинската опрема од Русија не е подарок, туку е купена

Портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортагус, без да демантира конкретни објави во медиумите, излезе со соопштение дека медицинската опрема која денеска стигна од Русија во САД, е купена врз основа на договорот меѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин.

Таа додаде дека опремата што стигна со руски транспортен авион и која вклучува вентилатори и лична заштитна опрема, не е подарок.

– Двете земји си давале хуманитарна помош една на друга во кризни периоди и без сомнеж тоа ќе го прават повторно во иднина. Ова е време за соработка во надминување на заедничкиот непријател кој ги загрозува животите на сите нас, нагласи Ортагус.

Таа не соопшти колку САД ја платиле медицинската опрема, која е предадена на Сојузната агенција за управување во кризни ситуации во Њујорк, откако руски товарен авион ја пренесе до меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди.

Ортагус истакна дека САД ќе продолжат да им помагаат на другите земји во борбата против новиот коронавирус.

Рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов вчера изјави дека испораката ја одразува потребата за обединување на глобалните напори во борбата против COVID-19, без оглед на политичките разлики.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе