Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Сенатот на САД едногласно го потврди законот со кој на вработените во федералните служби им се забранува користењето на апликацијата TikTok на службените електронски уреди.

Апликацијата е во сопственост на ByteDance, а кинеската компанија има рок до 15 септември да ја продаде популарната апликација за размена на кратки видеа на Microsoft или да се соочи со целосна забрана во САД.

И додека во тек се преговорите меѓу Microsoft и ByteDance, Трамп отиде чекор подалеку, сака дел од зделката и за државата. Според кинеските закони од 2017 година, тамошните компании имаат обврска да поддржат и да соработуваат со извествувачките служби.

Минатиот месец беше гласано  за забрана со која се исполнети условите законот да стапи на сила. Од TikTok претходно соопштија дека нивни најголем приоритет е да промовираат безбедна средина за чување на приватноста на корисниците.

Наведоа дека соработуваат со експерти од американското Министерство за внатрешна безбедност, за да ја сочуваат апликацијата од надворешно влијание и можно делење на лажни вести за претстојните претседателски избори.

реклама

Софтвер

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе