Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Првиот севернокорејски шпионски сателит е „жив“, велат вселенските експерти, откако открија промени во неговата орбита што укажуваат на тоа дека Пјонгјанг успешно го контролира леталото, иако неговите способности остануваат непознати.

По два неуспеха, Северна Кореја успешно го лансираше сателитот Malligyong-1 во орбитата во ноември. Државните медиуми на Пјонгјанг тврдеа дека фотографирале чувствителни воени и политички локации во Јужна Кореја, САД и на други места, но не ги објавија фотографиите. Независните радио тракери не детектираа сигнали од сателитот.

„Но, сега дефинитивно можеме да кажеме дека сателитот е жив“, напиша Марко Ланхбрук, експерт за сателити од Технолошкиот универзитет „Делфт“ во Холандија, во блог пост во вторникот.

Од 19 до 24 февруари сателитот изврши маневри за да го подигне својот перигеј, или најниската точка во својата орбита, на 497 км од 488 км, рече Ланхбрук, цитирајќи податоци од Комбинираните вселенски операции предводени од САД.

„Маневарот докажува дека Malligyong-1 не е мртов и дека Северна Кореја има контрола над сателитот - нешто што е спорно“, рече тој.

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека исто така проценува дека сателитот е во орбитата, но рече дека нема дополнително да коментира за поединечни анализи. Во понеделникот, министерот за одбрана Шин Вон-сик рече дека сателитот не покажал знаци на извршување други задачи или учество во извидување.

„Иако во моментов навистина не можеме да бидеме сигурни дали сателитот успешно фотографира, тој барем извршува орбитални маневри, па во таа смисла е функционален“, напиша Ланхбрук за коментарите на Шин.

Маневарот за подигнување на орбитата беше изненадување бидејќи присуството на вграден погонски систем беше неочекувано, а претходните севернокорејски сателити никогаш не маневрирале, рече тој.

„Да се ​​има капацитет да се подигне сателит во орбитата е голема работа“, рече Ланхбрук.

Ова значи дека додека има гориво во сателитот, Северна Кореја може да го продолжи животот на сателитот со подигање на неговата височина кога ќе стане премногу ниска поради распаѓање на орбитата, заклучи тој.

Астрономот и орбитален трагач од „Харвард“, Џонатан МекДауел, рече дека се чини дека сателитот ја коригира својата позиција во вселената додека се преселил на местото каде што бил набргу по лансирањето, наместо непријателски да се движи кон сателит на друга земја, способност за која рече дека сателитот е „премногу мал“.

САД, Русија и Кина, најголемите вселенски сили во светот, лансираа сателити кои се повеќе способни за маневрирање и истражување на други орбитални објекти во последниве години.

Но, компаниите и земјите често маневрираат со своите сателити за да ја подобрат положбата на објектите во орбитата. Разни други причини за маневрирање вклучуваат избегнување на други сателити или парчиња вселенски отпад, или во зависност од можностите на сателитот, поминување над област од интерес на Земјата.

Американската вселенска команда, која ги следи сите активни објекти во орбитата и понекогаш ја проценува нивната функција, не го коментираше севернокорејскиот сателит веднаш.

Нуклеарно вооружената Северна Кореја вети дека ќе лансира уште три шпионски сателити оваа година.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе