Што открива најновата фотографија од мистериозната месечина Европа?

НАСА ја објави првата фотографија од Јупитеровата месечина Европа направена од вселенското летало Juno за време на вчерашното прелетување на овој леден и мистериозен свет.

Сликата направена во 11:36 часот, кога Juno беше најблиску до Месечината, на растојание од 352 километри, покажува испресечена површина во близина на екваторот на Анун Реџо. Тоа е всушност многу значајна мисија - само трето вакво блиско поминување во историјата на ова ледено вселенско тело кое крие океан и веројатно вонземска форма на живот под својата површина.

URL

Скриен океан

Европа е шестата по големина месечина во Сончевиот Систем, малку помала од Земјата. Под нејзината ледена кора, дебела помеѓу 15 и 25 километри, се крие океан на длабочина од 60 до 150 километри.

Иако Европа е помала од Земјата, нејзиниот океан веројатно содржи двојно повеќе вода од сите океани на нашата планета. Оваа месечина е особено интересна затоа што на нејзината површина има пукнатини кои би можеле да овозможат полесен пристап до океанот ако слетаме вселенско летало на неа.

Што гледаме на фотографијата?

Фотографијата покажува зумиран дел од површината северно од екваторот, каде јасно се гледаат нерамниот терен и светлите и темните гребени и вдлабнатини. Во близина на областа што ги дели осветлените и неосветлените страни на Европа, може да се забележи јама која би можела да претставува деградиран ударен кратер, пишува НАСА.

За време на прелетувањето, Juno активираше низа инструменти и сензори за собирање податоци за јоносферата и магнетосферата на Европа. Јоносферата е јонизиран слој во атмосферата, а магнетосферата е магнетното поле формирано од интеракција со сончевиот ветер. Магнетосферата е исполнета со електрично наелектризирани честички од сончевиот ветер, космичките зраци и атмосферата кои комуницираат со магнетното поле на телото.

Remote video URL

„Мора да бидете на вистинското место во вистинско време“

За време на прелетувањето, микробрановиот радиометар (MWR) ќе ѕирне во водено-ледената кора на Европа и ќе се обиде да собере податоци за нејзиниот состав и температура. Инструментите MAG и Waves ќе бараат водени облаци над површината на Европа.

„Ја имаме сета опрема што ни е потребна, но ако сакаме да ги доловиме облаците, ќе ни треба малку среќа. Мора да бидете на вистинското место во вистинско време“, изјави менаџерот на мисијата и физичар Скот Болтон.

Податоците што ќе ги собира Juno ќе бидат од корист за идните мисии, како што е Europa Clipper, која треба да биде лансирана во октомври 2024 година. Europa Clipper ќе ја проучува атмосферата, површината и внатрешноста на Месечината за да се обиде да утврди дали е погодна за развој на живот.

Планот е вселенското летало да направи десетици блиски прелетувања и да собира информации за тоа дали има области под површината на Европа каде би можеле да постојат услови за формирање на живот.

Remote video URL
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе