Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Скопје, 28 јуни 2022 (МИА) – Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност.

Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 21°C, а максималната ќе достигне од 30 до 38°C. Вредноста на УВ-индексот 8.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне ќе има умерен развој на нестабилна облачност. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 35°C.

Според прогнозата на УХМР,  следува период на топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30°C. Во среда ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во четврток и петок на повеќе места повторно ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и изолирана појава на град.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Македонија

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Read more

На „Табановце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ од 30 минути до еден час

Read more

Сончево и многу топло, од среда пад на температурите

Read more

На „Табановце“ за влез и излез се чека околу еден час, на „Богородица“ за излез до 30 минути

Read more
 

Вести

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Читај повеќе

На „Табановце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ од 30 минути до еден час

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од среда пад на температурите

Читај повеќе

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Читај повеќе

Почина жена од Неготино претепана од партнерот, тој ќе биде гонет за потешко кривично дело

Читај повеќе

Европа се соочува со недостиг од вода за пиење поради екстремно високите температури

Читај повеќе

На „Табановце“ за влез и излез се чека околу еден час, на „Богородица“ за излез до 30 минути

Читај повеќе

Најмалку шест високи руски команданти се разрешени од почетокот на војната во Украина

Читај повеќе

Сончево и ветровито, попладне услови за краткотраен пороен дожд

Читај повеќе