Состојба во жариштата на COVID-19 до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 937.941 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 47.273, а оздравеле 195.188 луѓе.

– Во САД има најголем број на заразени со новиот коронавирус – 215.344 од кои починале 5.112 луѓе, а оздравеле 8.878.

– По бројот на заболени, Италија е на второ место, каде се инфицирани 110.574 луѓе, од кои 13.155 смртни случаи и 16.847 оздравени лица.

– Во Шпанија пријавени се 104.118 пациенти, од кои 9.387 починале, а оздравеле 22.647 луѓе.

– Во Франција регистрирани се 56.989 луѓе заразени со новиот коронавирус, од кои 4.032 починале, а оздравеле 10.935.

– Во Германија во изминатото деноноќие починале 140 луѓе од последици на COVID-19, со што вкупниот број сега изнесува 931. Во земјата регистрирани се 77.981 случаи, додека 19.175 луѓе оздравеле.

– Во Јужна Кореја во последните 24 часа регистрирани се 89 нови случаи со COVID-19, со што вкупниот број се искачи на 9.976, од кои 169 починале, а оздравеле 828 луѓе.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе