Состојба во жариштата на COVID-19 до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 937.941 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 47.273, а оздравеле 195.188 луѓе.

– Во САД има најголем број на заразени со новиот коронавирус – 215.344 од кои починале 5.112 луѓе, а оздравеле 8.878.

– По бројот на заболени, Италија е на второ место, каде се инфицирани 110.574 луѓе, од кои 13.155 смртни случаи и 16.847 оздравени лица.

– Во Шпанија пријавени се 104.118 пациенти, од кои 9.387 починале, а оздравеле 22.647 луѓе.

– Во Франција регистрирани се 56.989 луѓе заразени со новиот коронавирус, од кои 4.032 починале, а оздравеле 10.935.

– Во Германија во изминатото деноноќие починале 140 луѓе од последици на COVID-19, со што вкупниот број сега изнесува 931. Во земјата регистрирани се 77.981 случаи, додека 19.175 луѓе оздравеле.

– Во Јужна Кореја во последните 24 часа регистрирани се 89 нови случаи со COVID-19, со што вкупниот број се искачи на 9.976, од кои 169 починале, а оздравеле 828 луѓе.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Автомобил паднат од мост исфрлил воз од шини во Шпанија

Read more

Белци клекнаа на колена и бараа прошка од црнците

Read more

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Read more

Вести

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Читај повеќе

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Читај повеќе

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Читај повеќе

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Катица Јанева направила инцидент во Заводот за ревизија

Читај повеќе

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Читај повеќе

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Читај повеќе

Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Читај повеќе