Средба Ердоган – Путин во Берлин

Берлин, 19 јануари 2020 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија.

Ердоган се обрати во делот на состанокот кој беше отворен за медиумите, при што рече дека мултидимензионалната соработка меѓу двете земји дава значаен придонес, што се однесува до решавањето на проблемите во регионот.

Тој нагласи дека 2019 година била добра од аспект на билатералните односи, додавајќи дека со одлучност ги реализирале проектите како „С-400“, имајќи ги предвид националните интереси.

Турскиот претседател говореше и за проектите како „Турски тек“ и нуклеарната централа „Акују“.

– Нашите заеднички напори на терен обезбедија пропорционално спокојство, но главните резултати од нашите напори ќе ги добиеме со состаноците на Самитот во Берлин. Свесни сме за одговорноста која ја презедовме во врска со примирјето, и за напорите кои ги вложувате. Вложивме голем напор за да го убедиме господинот Сераџ, и упатувам благодарност што прифати и го исполни тоа што следуваше на Самитот во Москва, рече Ердоган, додавајќи дека Владата на национално единство го потпишала Договорот за примирје.

– Хафтар кој не го потпиша текстот, уште еднаш покажа дека не е за политичко, туку за воено решение. На Самитот во Берлин треба да се обезбеди примирје и враќање на политичкиот процес, со цел да се обезбеди мир и спокојство во Либија. Исто така, треба да се стави крај на агресивниот став на Хафтар за да може да се спроведе политичкиот процес и другите фази на решението, истакна тој.

Како што јави Анадолија, на средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, министерот за национална одбрана на Турција Хулуси Акар, шефот на Одделот за комуникации при турското претседателство Фахретин Алтун, шефот на турската национална разузнавачка служба МИТ Хакан Фидан, специјалниот претставник на Турција за Либија Емрулах Ишлер, кој воедно е и пратеник на АК Партијата од Анкара, како и портпаролот на турското претседателство Ибрахим Калин.

реклама

Свет

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Read more

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Read more

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Читај повеќе

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Читај повеќе

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Читај повеќе

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Читај повеќе

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Читај повеќе

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе