Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Б.С.Б.
/ 28.07.2021 / 13:02

Град со големина на тениски топчиња привремено го запре сообраќајот на автопатот блиску Модена, на северот на Италија, каде е причинета голема материјална штета на автомобили.

На снимките емитувани на локалните медиуми се гледа невреме проследено со град и автомобили оштетени од ударите на ледот.

Метеорологот Лука Ломброзо изјави дека невреме проследено со град е вообичаена појава во текот на летниот период низ долината на реката По, но дека силата и зачестеноста на невремето со бури и град оваа година се навистина невообичаени.

Remote video URL

„Во Италија се соочуваме со последици од климатските промени на што укажуваат честите и многу ненадејни бури, кратки и интензивни врнежи, промени од сончево време во невреме“, се наведува во соопштението на Организацијата Колдирети за заштита на земјоделството.

URL
URL
Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Свет

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Read more

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Read more

Холандската полиција приведе деветмина кои подготовувале терористички напад

Read more

Кога ќе заврши пандемијата со COVID-19?

Read more
 

Вести

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1.4 милиони лица

Читај повеќе

Активни 12.207 случаи, повик невакцинираните да се вакцинираат

Читај повеќе

Сончево и топло до 32 степена

Читај повеќе

На локалните избори ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани, ДИК вечерва го заклучи Избирачкиот список

Читај повеќе

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Читај повеќе

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Читај повеќе

Холандската полиција приведе деветмина кои подготовувале терористички напад

Читај повеќе

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 525 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе