Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Храната што ја консумирате секој ден игра клучна улога во одржувањето на вашето здравје.

Одредена храна може да го намали ризикот од одредени состојби или болести. Два вида храна би можеле да имаат големо влијание врз потенцијално смртоносните болести, намалувајќи го ризикот од деменција, рак и срцеви заболувања.

Имено, редовното додавање на овие намирници во исхраната би можело дури и да ни помогне да живееме подолго, покажуваат истражувањата.

Јаткасти плодови

Научниците од Колеџот „Империал“ во Лондон и норвешкиот Универзитет за наука и технологија заклучија дека луѓето кои јадат јаткасти плодови можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања за речиси 30%, рак за 15% и прерана смрт за 22%.

Преглед на 29 студии од целиот свет покажа дека секојдневното консумирање јаткасти плодови го намалува ризикот од смрт од респираторни заболувања за половина и од дијабетес за речиси 40%.

Зелен лиснат зеленчук

Зелениот лиснат зеленчук вклучува храна како спанаќ, кељ, зелка и марула. Тие се сметаат за основна храна за мозокот поради нивните есенцијални хранливи материи, вклучувајќи витамин К, лутеин и фолати, и низа корисни растителни флавоноиди. Тие се и извор на нитрати, соединенија кои телото ги претвора во нитрити, кои ги опуштаат и прошируваат крвните садови за да го стимулираат протокот на крв во срцето, мозокот и мускулите.

Секојдневната порција лиснат зеленчук го забавува когнитивниот пад поврзан со стареењето. Луѓето што јаделе две или повеќе порции имаат тенденција да имаат меморија и сеќавање на некој 11 години помлад.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Здравје

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе