Стево Пендаровски

Пендаровски: Не ги исполнивме условите, во декември ЕУ нема да има позитивна одлука за нас

Исходот од декемврискиот Самит е јасен каков ќе биде, со оглед дека предусловот што го имаме во европската преговарачка рамка, не можеме да го исполниме, тоа е очигледно.
Read more

Пендаровски: Мицкоски е последниот политичар во Македонија кој би требало да зборува за личниот рејтинг

Претседателот Стево Пендаровски реагира на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за неговиот рејтинг.
Read more

Се бара Пендаровски да го искористи правото на вето за скандалозните промени на Кривичниот законик

Платформата на граѓанските организации за борба против корупцијата денеска побара од претседателот на државата, Стево Пендаровски, да го искористи уставно загарантираното право на вето и да не го потпише указот за прогласување на измените
Read more

Пендаровски згрозен за случајот Онкологија: Никогаш нема да бидеме вистинско европско општество со одолговлекување на судските постапки

„Фрапантни и згрозувачки се јавно достапните информации за сомнежите за злоупотреба на терапијата за лицата болни од рак.
Read more

Пендаровски: Во овој момент нема две третини, но тоа не значи и дека нема да има

Со гласање „против“ уште при утврдувањето на дневниот ред, опозицијата потврди дека во земјава пропаднал концептот на ЕУ, оцени синоќа претседателот Стево Пендаровски.
Read more

Пендаровски контра Заев: Амбасадорите имаат право да ги штитат бизнисите на своите граѓани

Амбасадорите имаат право да ги штитат приватните бизнисите на своите граѓани, смета претседателот Стево Пендаровски.
Read more

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за Бехтел и Енка, кои Собранието ги изгласа во петокот.
Read more
play_arrow

Пендаровски присуствува на крунисувањето на британскиот крал Чарлс III (во живо)

Претседателот на државата Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска ќе присуствува на церемонијата на крунисување на британскиот крал Чарлс III.
Read more

Пендаровски: Ако нема претседател на Судскиот совет, нема кој да потпише плати за судиите

Сè додека не изберат претседател на Судскиот совет, судиите не може да земат плати.
Read more

Пендаровски: Дали ќе го потпишам указот за коридорите зависи од мене, не од политичките партии

Претседателот Стево Пендаровски ги коментираше предложените законски измени поврзани со коридорот 8 и 10д.
Read more

Пендаровски: Не можеме во ситуација кога замрзнуваме цени, ние да си ги зголемуваме платите

Read more

Радев за барањето на Пендаровски: Историјата ви е манипулации и фалсификати

Бугарскиот претседател Румен Радев одговори на барањето за извинување, што македонскиот претседател Стево Пендаровски го упати до бугарскиот врв поради улогата на бугарската војска и полиција во елиминацијата на македонските Евреи за време
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more