Стево Пендаровски

play_arrow

Пендаровски: Забрана за влез на европратеник и други бугарски политичари

Најновиот развој на настаните во односите со Бугарија бил во фокусот на денешната седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија, изјави по средбата шефот на државата Стево Пендаровски.
Read more

Пендаровски: Немам проблем со посетата на митрополитот Антониј додека е во рамки на црковната дипломатија

Скопје, 12 јануари 2023 (МИА) – Посетата на рускиот митрополит Антониј на земјава и неговата вчерашна средбата со поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски г.г.
Read more

Пендаровски: Не е исклучено на црната листа на САД да се најдат и актуелни функционери

Не е исклучено на црната листа на САД да се најдат имиња и на актуелни функционери, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски.
Read more

Пендаровски: Полска е наш гласен поддржувач, политичкиот дијалог меѓу двете земји е на највисоко ниво

Полска отсекогаш била наш принципиелен и гласен поддржувач, а во следниот период, полската поддршка ќе биде засилена не само билатерално, туку и преку Вишеградската група, како и преку другите регионални форуми во кои членува.
Read more

Заедничка изјава на Пендаровски и претседатели на НАТО земји-членки за руската одлука за анексија на украински територии

Read more
play_arrow

Пендаровски во Лондон ѝ оддаде последна почит на кралицата Елизабета

Претседателот Стево Пендаровски, во придружба на неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска, денеска во Лондон ѝ оддаде последна почит на британската кралица Елизабета II.
Read more

Левица: Пендаровски да одговори зошто две години нема закон за македонски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, со својата вчерашна изјава дека бугаризацијата е измислена од опозицијата, повторно потврди дека е нем набљудувач и соучесник во уништувачките процеси на македонската нација и идентитет, обвини политичката
Read more

Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета II

Read more

Претседателот Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своите уставни надлежности, денеска потпиша укази за поставување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Словачката Република, во Канада, во Кралството
Read more

Претседателот Пендаровски го пречека италијанскиот претседател Матарела

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денес го пречека претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.
Read more

Единство, заедништво и свест за општото добро, порача Пендаровски

Скопје, 8 септември 2022 (МИА) – Единството е клучниот предуслов за успех, а за да бидеме поуспешни во натпреварот меѓу народите мора да го обновиме заедништвото и да ја вратиме свеста не за личниот интерес, туку
Read more

Пендаровски: Поништување на Договорот со Бугарија ќе ја запре нашата евроинтеграција

Претседателот Стево Пендаровски смета дека не може да разговараме за европски интеграции ако не сакаме да имаме договори за добрососедство со соседите.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more