Владимир Путин

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Ѓинпинг вчера потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која беше посочено дека руско-кинеските односи
Read more

Професор од Оксфорд: Ако Русија ја загуби војната, има три сценарија за Путин

Поранешниот руски дипломат Борис Бондарев, кој поднесе оставка поради инвазијата на Украина минатата година, тврди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде принуден да се повлече доколку Русија би
Read more

Путин ги отфрли обвинувањата дека директно бил вклучен во соборувањето на малезискиот авион

Обвинувањата на Западот дека рускиот претседател Владимир Путин бил директно вмешан во соборувањето на патничкиот авион MH17 во Источна Украина во 2014 година се лажни, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
Read more

Објавена листата на државници на кои Путин им честиташе Нова година

Претседателот на Русија, Владимир Путин нема да им честита Нова година на американскиот и францускиот претседател Џо Бајден и Емануел Макрон, како и на германскиот канцелар Олаф Шолц, соопшти денеска Кремљ.
Read more

Путин ги откажа новогодишните планови, нема да игра хокеј на Црвениот плоштад

Рускиот претседател Владимир Путин ги откажа своите традиционални планови за новогодишната ноќ.
Read more

Путин: Русија не е луда

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска за време на состанокот на Рускиот совет за човекови права, кој се одржа преку видеоврска, дека „Русија не ја започна војната во Украина“.
Read more

Путин го унапреди Кадиров

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Заканата на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе употреби нуклеарно оружје во Украина доколку рускиот „територијален интегритет“ биде загрозен предизвика длабоки расправи на Западот за тоа како тој напад би
Read more
play_arrow

Путин нареди делумна мобилизација, ги поддржа сепарастичките референдуми во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин одржа говор во кој се осврна на најавените референдуми на територијата на Украина, како и понатамошните чекори на Руската Федерација во оваа држава.
Read more

Ким му одговори на Путин: Нашето пријателство и понатаму ќе се развива

Рускиот претседател Владимир Путин му испрати писмо на Ким Џонг Ун во кое го повика на „проширување на сеопфатната и конструктивна соработка“.
Read more

Путин му испрати писмо на Ким Џонг Ун

Read more

Песков: Веста дека Путин е болен е чиста лага

Кремљ објави дека рускиот претседател Владимир Путин е во добра здравствена состојба, отфрлајќи ги гласините дека не е добро.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more