Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Скопската публика ќе има можност да ја погледне претставата „Синиот портокал“ на велешкиот театар во просториите на Јавна соба.

Изведбата, е закажана за 8 февруари (среда) со почеток од 20 часот (прием на публика 19:30ч). Билетите се по цена од 300 денари може да се набават однапред во Јавна соба. Резервации на билети може да се направат телефонски број 078 250 554.

Во претставата играат актерите Самоил Стојановски, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски. Драматургијата е на Катерина Момева, сценографијата на Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов. Режисер е Александар Ивановски.

„Синиот портокал“  е македонска праизведба на истоимениот драмски текст на британскиот автор Џо Пенхол, кој во своите драми се занимава со современиот социолошки контекст, а ликовите за кои пишува се индивидуи кои бараат себереализација во општеството кое робува на бирократизација и меѓучовечки ривализам.

Станува збор за саркастична комична пиеса, која се осврнува на расата, менталната болест и британскиот живот во 21-виот век. Првпат е поставена во 2000 година во Националниот Театар во Лондон и доживува голем успех освојувајќи ги наградите за најдобра драма на три престижни британски фестивали.

Во центарот на оригиналната пиеса се двајца психијатри кои се обидуваат да се справат со млад шизофрен пациент, Афроамериканец кој доаѓа од црнечкото гето, кој во постановката на драмата во Велешкиот театар се вика Ерџан и е Ром, кој заглавува во лавиринтот на својата шизофренија, но и во лавиринтот на психијатриската клиника.

„Синиот портокал“ е една од најизведуваните претстави на велешкиот театар. Изведбата во Јавна соба ќе биде 75-та по ред досега.

За улогата на Ерџан, актерот Фаик Мефаилоски ја доби наградата за најдобро актерско остварување на Македонското културно лето во Албанија, наградата за главна  машка улога на фестивалот Гола Месечина и Специјална награда за значаен придонес во специфичноста на актерскиот израз при градењето на ликот на Ерџан на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков”. „Синиот портокал“ ја има добиено наградата Најдобра претстава по избор на публиката на меѓународниот театарски фестивал Актерот на Европа. 

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Култура

Почнува Рамазанскиот пост

Read more

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Read more

Почина актерот Димче Мешковски

Read more

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе