Тројца убиени во нападот со нож во Ница

Кајгана/МИА
/ 29.10.2020 / 13:02

Вооружен маж со нож, уби три лица и повреди неколку други лица во црквата Нотр Дам во Ница, пред да биде уапсен, јави дописникот на МИА.

Веќе нема сомневање дека станува збор за терористички напад, бидејќи истрагата веднаш му беше доверена на антитерористичкото обвинителство од Париз.

Нападот со нож се случил денеска во девет часот наутро во близина на црквата Нотр Дам во Ница. Според најновиот извештај, има тројца загинати, меѓу кои чуварот на црквата и неколку повредени.

Нападот се случил во внатрешноста на оваа црква, лоцирана во срцето на градот Ница, детално објасни Ерик Сиоти, пратеник од Алпите. 

Терористот бил набрзо уапсен во црквата од националната и општинската полиција. Повреден за време на апсењето, тој бил пренесен во болница.

Откако напаѓачот бил ставен на носила за да биде пренесен во болница, со оглед дека имал престрелна рана, тој извикувал „Алах е голем“, изјави градоначалникот на Ница.

Според градоначалникот на Ница, Кристијан Естрози, кој зборуваше за „исламистички фашизам“ двете од жртвите биле внатре во црквата убиени на најгрозен начин, третата жртва надвор од црквата. Во меѓувреме специјалните полициски единици ја проверуваат внатрешноста на црквата во потрага на евентуални експлозивни направи.

URL

Овој напад се случи во позадина на особено голема терористичка закана, по нападот во близина на поранешните простории на Шарли Ебдо и атентатот врз Самуел Пати, професор по историја и географија во Конфлан-Сант-Онорин.

На почетокот на неделата, генералниот директор на националната полиција ги повика своитеприпадници да бидат претпазливи, укажувајќи на телеграмата упатена до директоратите и централните служби дека „Франција е цел на висока и постојана терористичка закана“.

URL

Оваа закана се повтори во вторникот во соопштението за печатот од агенцијата Табат, блиска до организацијата Ал-Каеда, која го осуди објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед.

Remote video URL
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Свет

САД воведoa санкции против три руски компании

Read more

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Read more

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Read more

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе