Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Американскиот телекомуникациски џин Verizon Communications најави продажба на дел од медиумското работење, вклучувајќи ги брендовите Yahoo и AOL, за пет милијарди долари, сигнализарјќи излез од скапата и неуспешна трка во светот на медиумите и огласувањето.

Во последните децении, Verizon потроши милијарди долари купувајќи стабилни интернет брендови, но не успеа да се наметне во жестоката конкуренција на пазарот на интернет огласување на кој доминираат Facebook и Google.

Verizon ги купи Yahoo и AOL во 2017 година за девет милијарди долари. Веќе неколку години наназад, Verizon продава делови од медиумското работење, вклучувајќи ги Tumblr во 2019 и HuffPost во 2020 година.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе