Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

„Најавените 500.000 дози од вакцините против COVID-19 на Sinovac ќе пристигнат во државава во недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100.000 вакцини Pfizer преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој информира дека вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина. Очекува откако ќе биде добиена дозвола за пуштање на сериите во промет од Агенцијата за лекови вакцините тие да се дистрибуираат низ државата од почетокот на следната недела.

-Кинеските вакцини сите заедно со два авиона стигнуваат на 27 јуни во недела во 14 и во 16 часот по 250.000 на Аеродоромот во Скопје. Веќе е направен план за складирање во  Поликлиниката „Јане сандански“ и ан Институтот за судска  медицина каде што има доволно голем капацитет да се сместат во ладните соби вакцините. Непосредно по добивање на дозволата за пуштање на сериите во промет,  верувам дека тоа  ќе биде в понеделник или во вторник поради тоа што во Агенцијата за лекови веќе се спремни и ги очекуваат сите документи, дел се електронски пристигнати пред пратката, ќе се дистрибуираат ширум државата, изјави Филипче, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој имаше состанок со директорите на Фондот за здравствено осигурување Стево Крстевски и Фатон Ахмети, претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита д-р Љубиша Каранфиловски и претставници на Здружението на медицинските сестри, техничари и акушерки, на кој е договорено од септември на медицинските сестри и техничари да им биде платено високото образование.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Македонија

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Read more

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Read more

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Read more

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Read more
 

Вести

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Читај повеќе

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Читај повеќе

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Читај повеќе

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Читај повеќе

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе