ЛА ЛИГА 2020/21

Виљареал „си пукаше во нога“, Барса искористи

Барселона го победи Виљареал со 3:1 на гостински терен во 13. коло од Ла Лига и дојде до првата победа на гостински шампионат сезонава.

Избраниците на Чави не одиграа претерано добар натпревар, но ги преживеаја бројните напади на Виљареал и потоа го скршија домаќинот на крајот, по големата грешка на одбраната.

На самиот почеток од мечот, Барса имаше голема помош од судијата, кој играта со рака на Пике во шеснаесетникот не го окарактеризира како пенал, ниту побара ВАР. Данџума ѝ побегна на гостинската одбрана и шутираше дијагонално од левата страна. Пике се лизна за да го блокира ударот, но ја запре топката со рака, а судијата потоа дозволи играта да продолжи.

Виљареал доминираше

Барселона имаше две одлични можности: во 9. минута Френки де Јонг создаде одлична шанса за Гави, но тој ја погоди стативата. Десет минути подоцна Де Јонг со одлична топка го турна Депај, но Холанѓанецот во чиста шанса шутираше крај голот.

Барселона потоа застана и играта целосно се пресели на нејзината половина. Во 33. минута Пау Торес имаше чист удар со глава од пет метри по корнер, но шутираше над голот. Во 39-тата брзиот Данџума повторно избега од одбраната и одлично шутираше дијагонално од левата страна, но Тер Штеген го одбрани неговиот удар. Во 43. минута Парехо од слободен удар го најде Педраз на другата страна, но тој биеше силно покрај голот од волеј.

Барселона поведе во 48. минута, кога Жорди Алба упати остра топка во шеснаесетникот, Рули реагираше лошо и топката дојде до Де Јонг, кој само ја додаде во празниот гол. ВАР провери дали Депај во таа прилика бил во офсајд, но голот беше признат. Голот целосно ги мобилизираше домаќините кои доминираа во целото второ полувреме. Во одлична шанса имаше Ману Тригуерос кој шутираше од многу добра позиција покрај голот, а Виљареал конечно погоди во 76. минута.

Чуквуезе одигра двојно додавање со Данџум, а потоа од прва ја заби топката во голот за 1:1. Шест минути подоцна Данџума имаше одлична шанса за целосно пресврт на натпреварот, но од многу добра ситуација шутираше само покрај голот.

Казнети грешките на одбраната на Виљареал

И кога се чинеше дека мечот ќе заврши без победник, домаќините „си пукаа во нога“. Потоа Тер Штеген шутна долга топка која Еступинан катастрофално ја процени и промаши и топката стигна до Депај. Холанѓанецот отиде далеку на страна сакајќи да го заобиколи Рули и за тоа време Еступинан успеа да се врати на гол линијата за да ја спаси работата, но Депај му шутна низ нозе за 1:2. Во четвртата минута од судиското обештетување, Фојт невнимателно стартуваше во шеснаесетникот и предизвика пенал, кој Кутињо го претвори во конечни 1:3.

Така Барселона за првпат сезонава врза две победи во шампионатот и ја намали разликата зад водечкиот Реал на седум бода.